  • MC100EL33DTR2G
MC100EL33DTR2G
advertisement
Manufacturer No:
MC100EL33DTR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC100EL33DTR2G
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC100EL33DTR2G
Description:
1 Element 5V ECL DUAL Counters & Dividers 100EL Series 100EL33 8 Pins Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC100EL33DTR2G Overview
This device is supplied in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. The configuration of this device is based on 8terminations. Having a voltage supply of 5Vallows it to operate in a highly flexible manner. There are 1 terminations on the device. In all, there are 8 pins on each component. As a result, it is packaged as Tape & Reel (TR). In the circuit, there are 8pins that connect other parts. It is mounted using the way of [0]. Having been designed as a member of the 100ELseries, it is well suited for use in a wide range of applications. Divide-by-4is adopted as the logic type. Setting the operating temperature to -40°C~85°C is recommended. The mounting type is Surface Mount. As long as the supply voltage is set to [0], the device can operate with a greater degree of reliability. As far as Pbfree code is concerned, the result may be yes. When it comes to this electronic device, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V are much important features. Under its base part number of [0], you will find additional related parts. Voltage from the voltage source is [0]. It is possible to supply the device with the minimum supply voltage (Vsup) of 4.2V. Up to 5.7Vis the maximum supply voltage (Vsup). This electronic component is from the Prescaler/Multivibrators family. 1inputs are configured for data/clock.
MC100EL33DTR2G Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V
MC100EL33DTR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC100EL33DTR2G Counters & Dividers applications.
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Time delay circuits
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • Counter control/timers
  • SQUARING
  • Up Counters
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • Binary counter/decoder
  • Analog multiplexing and demultiplexing
Step5Bar-code shipping tag
MC100EL33DTR2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    100EL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Prescaler/Multivibrators
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    4.2V~5.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    100EL33
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Power Supplies
    -5.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Reset
    Asynchronous
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    33mA
  • Count Rate
    4.2GHz
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm