  • MC100EL33DTG
MC100EL33DTG
advertisement
Manufacturer No:
MC100EL33DTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC100EL33DTG
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC100EL33DTG
Description:
1 Element 5V ECL DUAL Counters & Dividers 100EL Series 100EL33 8 Pins Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC100EL33DTG Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)is a package in which this device is packaged. The configuration of this device is based on 8terminations. 5Vis enabled to operate in an extremely flexible manner due to its supply voltage. 1 elements are interconnected in wires. A total of 8pins are present on all components. It is packaged in a manner consistent with Tube. In the circuit, there are 8pins that connect other parts. It is mounted in the direction of [0]. Due to the fact that it is a member of the 100ELseries, it has a wide range of applications. It is assumed that the logic type is [0]. Ideally, the operating temperature should be set to -40°C~85°C. A mounting type of Surface Mountis adopted. In the presence of the supply voltage of [0], it can operate more reliably. Pbfree code may result in yes. A major feature of this electronic device is its [0]. It should be noted that there are more related parts under the 100EL33base part number. There is -5.2V voltage comes from the voltage source. Supply voltage (Vsup) can be as low as 4.2V. 4GHzis the frequency of operation. It is possible to provide a voltage up to 5.7V (Vsup). In this case, the electronic components belong to the family of [0]. The data/clock inputs have been configured to [0].
MC100EL33DTG Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V
Frequency of 4GHz
MC100EL33DTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC100EL33DTG Counters & Dividers applications.
  • Divide-by-N counting
  • Time-delay circuits
  • Up Counters
  • Dual Up Counters
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • Frequency dividing circuits
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • Counter control/timers
  • Frequency dividers
  • Binary counter/decoder
Step5Bar-code shipping tag
MC100EL33DTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    100EL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Prescaler/Multivibrators
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    4.2V~5.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    4GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    100EL33
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Power Supplies
    -5.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Reset
    Asynchronous
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    33mA
  • Count Rate
    4.2GHz
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm