  • MC08EA200J-T
MC08EA200J-T
advertisement
Manufacturer No:
MC08EA200J-T
HK JDW NO:
192-MC08EA200J-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MC08EA200J-T
Description:
MC Series 20pF Mica Capacitor ±5% Tape & Reel (TR) -55°C~125°C Surface Mount 50 ppm/°C 2 Terminations 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
MC08EA200J-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MC
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    20pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.055 1.40mm