  • MC0805-102-JTW
MC0805-102-JTW
advertisement
Manufacturer No:
MC0805-102-JTW
Manufacturer:
RCD
HK JDW NO:
4394-MC0805-102-JTW
Package:
0805
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 1kOhm, 5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MC0805-102-JTW
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Rated Temperature
    70°C