  • MBRS3100T3
MBRS3100T3
advertisement
Manufacturer No:
MBRS3100T3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBRS3100T3
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MBRS3100T3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRS3100T3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    3A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MBRS3100
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 100V
  • Output Current
    3A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    790mV @ 3A
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    130A
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    900mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    130A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    130A