  • MBRS3100PT3G
MBRS3100PT3G
advertisement
Manufacturer No:
MBRS3100PT3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBRS3100PT3G
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MBRS3100PT3G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRS3100PT3G
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    790mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    130A