  • MBRF40150CTL
MBRF40150CTL
advertisement
Manufacturer No:
MBRF40150CTL
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-MBRF40150CTL
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MBRF40150CTL
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    ITO-220AB
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V