  • MBRF20H100CTG
MBRF20H100CTG
advertisement
Manufacturer No:
MBRF20H100CTG
HK JDW NO:
699-MBRF20H100CTG
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
MBRF20H100CTG
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max TO-220-3 Full Pack Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MBRF20H100CTG
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Supplier Device Package
    TO-220FP
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SWITCHMODE™
  • Part Status
    Obsolete
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4.5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    770mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A