  • MBRD6100CT-TP
MBRD6100CT-TP
advertisement
Manufacturer No:
MBRD6100CT-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-MBRD6100CT-TP
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MBRD6100CT-TP
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 740mV @ 3A -65°C~150°C 200μA @ 100V 2-Termination Cut Tape (CT) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 4074
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MBRD6100CT-TP
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    740mV @ 3A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    6A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    6A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    78A