  • MBRD5150TR
MBRD5150TR
advertisement
Manufacturer No:
MBRD5150TR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-MBRD5150TR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 900mV @ 5A -55°C~150°C 1mA @ 150V Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 5095
Step5Bar-code shipping tag
MBRD5150TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    DPAK
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Capacitance @ Vr, F
    150pF @ 5V 1MHz