  • MBRD20150CT-13
MBRD20150CT-13
advertisement
Manufacturer No:
MBRD20150CT-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MBRD20150CT-13
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MBRD20150CT-13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRD20150CT-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-252, (D-Pak)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Forward Voltage
    900mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    170A
  • Reverse Voltage (DC)
    150V