  • MBR41H100CTG
MBR41H100CTG
advertisement
Manufacturer No:
MBR41H100CTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBR41H100CTG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR41H100CTG
Purchasing and Inquiry
MBR41H100CTG Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 900mV to operate the device.A surge current should be monitored and should not exceed 350A.The device operates when the forward voltage is set to 20A.This part can draw 20A current.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 10μA.The maximum reverse leakage current from this semiconductor is 10μA, which corresponds to the reverse leakage current from that device when reverse biased.
MBR41H100CTG Features
900mV forward voltage
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MBR41H100CTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MBR41H100CTG applications of rectifier diode array.
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
  • General Rectification
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers for UBS
Step5Bar-code shipping tag
MBR41H100CTG
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    SWITCHMODE™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    20A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 20A
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    350A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    900mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    350A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    350A
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm