  • MBR20200CT-BP
MBR20200CT-BP
advertisement
Manufacturer No:
MBR20200CT-BP
HK JDW NO:
543-MBR20200CT-BP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR20200CT-BP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBR20200CT-BP
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    20A
  • Application
    POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A