  • MBR10L60CTG
MBR10L60CTG
advertisement
Manufacturer No:
MBR10L60CTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBR10L60CTG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR10L60CTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBR10L60CTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    SWITCHMODE™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    220μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    570mV @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    220μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    660mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    220μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A