  • MBR10100CDTR-E1
MBR10100CDTR-E1
advertisement
Manufacturer No:
MBR10100CDTR-E1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MBR10100CDTR-E1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MBR10100CDTR-E1
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 2-Element TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBR10100CDTR-E1
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW NOISE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A