  • MBR10100AULPS-TP
MBR10100AULPS-TP
advertisement
Manufacturer No:
MBR10100AULPS-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-MBR10100AULPS-TP
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 680mV @ 10A -55°C~150°C 150μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBR10100AULPS-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    680mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    10A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V