  • MBC550-1T24
MBC550-1T24
advertisement
Manufacturer No:
MBC550-1T24
Manufacturer:
Bel Power Solutions
HK JDW NO:
127-MBC550-1T24
Quantity:
In Stock : 17548
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBC550-1T24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    MBC550 (550W)
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.50 H 127.0mmx76.2mmx38.1mm
  • Feature
    DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    150W 550W Forced Air
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    6.25A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC