  • MBB02070C1601FRP00
MBB02070C1601FRP00
advertisement
Manufacturer No:
MBB02070C1601FRP00
HK JDW NO:
886-MBB02070C1601FRP00
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.6kOhm, 0.6W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
MBB02070C1601FRP00
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.6kOhm
  • Power (Watts)
    0.6W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Working Voltage
    350V
  • Diameter
    2.5mm