  • MAX8878EUK32+
MAX8878EUK32+
advertisement
Manufacturer No:
MAX8878EUK32+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX8878EUK32+
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 5 SOT-23
Quantity:
In Stock : 3103
Step5Bar-code shipping tag
MAX8878EUK32+
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Cut Tape
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    571mW
  • Accuracy
    3 %
  • Voltage - Output
    3.15V
  • Output Voltage 1
    3.2V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.165V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Voltage Reference
    1.25V
  • Length
    2.9mm