  • MAX8877EUK33+T
MAX8877EUK33+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX8877EUK33+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX8877EUK33+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX8877EUK33+T
Description:
Enable Fixed MAX8877 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 4669
Step5Bar-code shipping tag
MAX8877EUK33+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MAX8877
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    100μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    3.4V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.165V @ 150mA Typ
  • Dropout Voltage
    165mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.165V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Length
    2.9mm