  • MAX7624EPE+
MAX7624EPE+
advertisement
Manufacturer No:
MAX7624EPE+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX7624EPE+
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MAX7624EPE+
Purchasing and Inquiry
MAX7624EPE+ Overview
There are two packages that contain it: 16-DIP (0.300, 7.62mm) package and X package. In order to operate it, a voltage supply of 5V volts is required. The Other Converters family of FPGAs includes this part. The Through Hole-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C range at all times when the unit is in use. It is designed to maximiTubee space efficiency by containing the FPGA model in Tube. In total, it has 16 terminations on each end. Parts related to this part can be found using its base part number MAX7624. In addition to this, it has 16 pins.
MAX7624EPE+ Features
16-DIP (0.300, 7.62mm) package
16 pin count
MAX7624EPE+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX7624EPE+ Digital to Analog Converters (DAC)?applications.
  • Precision setpoint control
  • Programmable Power Supplies
  • Audio Amplifier
  • Servo controls
  • Instrumentation:
  • Direct Digital Waveform Generation
  • Data Acquisition Systems
  • Digital Calibration
  • Wideband communications:
  • Synthesizers and Keyboards
Step5Bar-code shipping tag
MAX7624EPE+
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Converters
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MAX7624
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Current - Unbuffered
  • Number of Bits
    8
  • Supply Current-Max
    2.5mA
  • Architecture
    R-2R
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Reference Type
    External
  • Data Interface
    Parallel
  • Differential Output
    Yes
  • Voltage - Supply, Analog
    10.8V~15.75V
  • Voltage - Supply, Digital
    10.8V~15.75V
  • Settling Time
    350μs
  • Input Bit Code
    BINARY, OFFSET BINARY
  • INL/DNL (LSB)
    ±0.5 (Max), ±1 (Max)
  • Number of D/A Converters
    1
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Width
    7.62mm