  • MAX7036EVKIT-315+
MAX7036EVKIT-315+
advertisement
Manufacturer No:
MAX7036EVKIT-315+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX7036EVKIT-315+
Package:
315
Datasheet:
MAX7036EVKIT-315+
Purchasing and Inquiry
MAX7036EVKIT-315+ Overview
Due to its 315 packaging, it is convenient to ship overseas.Receiver Evaluation board type.Use MAX7036 to search for variants of the RF Board.I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this RF Board should be at least 3.3V, which is the minimum supply voltage that should be applied.
MAX7036EVKIT-315+ Features
Packed in 315
Receiver Type
3.3V volts
MAX7036EVKIT-315+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX7036EVKIT-315+ RF Boards applications.
  • Networking Software
  • Industrial
  • MCU
  • TR Switch
  • Forming a Self-Healing
  • Building automation
  • Modem
  • Mesh Network
  • Building security
  • PA
Step5Bar-code shipping tag
MAX7036EVKIT-315+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    315
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Receiver
  • Frequency
    315MHz
  • Base Part Number
    MAX7036
  • Max Supply Voltage
    5V
  • Min Supply Voltage
    3.3V
  • Min Input Voltage
    3.3V
  • Max Input Voltage
    5V
  • Supplied Contents
    Board(s)
  • Evaluation Kit
    Yes
  • Height
    30mm
  • Length
    297mm
  • Width
    210mm