  • MAX6866UK38D1L+T
MAX6866UK38D1L+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6866UK38D1L+T
HK JDW NO:
503-MAX6866UK38D1L+T
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
Description:
2.5V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1.1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 10309
Step5Bar-code shipping tag
MAX6866UK38D1L+T
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Power Dissipation-Max
    571mW
  • Operating Supply Current
    7μA
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    10 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.705V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.895V
  • Undervoltage Threshold
    3.705V
  • Overvoltage Threshold
    3.895V
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C