  • MAX6866UK29D3L+T
MAX6866UK29D3L+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6866UK29D3L+T
HK JDW NO:
503-MAX6866UK29D3L+T
Package:
SOT-23
Datasheet:
MAX6866UK29D3L+T
Description:
2.5V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1.1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 6757
Step5Bar-code shipping tag
MAX6866UK29D3L+T
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2006
    yes
  • Part Status
    Active
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Pin Count
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Operating Supply Current
    7μA
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.852V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.998V
  • Threshold Voltage
    2.925V
  • Undervoltage Threshold
    2.852V
  • Overvoltage Threshold
    2.998V
  • Length
    2.9mm