  • MAX6866UK28D3L+
MAX6866UK28D3L+
advertisement
Manufacturer No:
MAX6866UK28D3L+
HK JDW NO:
503-MAX6866UK28D3L+
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
2.5V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 17801
Step5Bar-code shipping tag
MAX6866UK28D3L+
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.8V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Power Dissipation-Max
    571mW
  • Max Supply Current
    400nA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.73V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.87V
  • Length
    2.9mm