  • MAX6866UK27D3L+T
MAX6866UK27D3L+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6866UK27D3L+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6866UK27D3L+T
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
MAX6866UK27D3L+T
Description:
2.5V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1.1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 16661
Step5Bar-code shipping tag
MAX6866UK27D3L+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Power Dissipation-Max
    571mW
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.7V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.633V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.768V
  • Undervoltage Threshold
    2.633V
  • Overvoltage Threshold
    2.768V
  • Length
    2.9mm