  • MAX6865UK43D6L+T
MAX6865UK43D6L+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6865UK43D6L+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6865UK43D6L+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX6865UK43D6L+T
Description:
2.5V 5 Terminals 5-Pin MAX6865 Voltage supervisor 1 Channels Min 1.1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 3554
Step5Bar-code shipping tag
MAX6865UK43D6L+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MAX6865
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
    5
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    4.3V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    600ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.193V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.408V
  • Undervoltage Threshold
    4.193V
  • Overvoltage Threshold
    4.408V
  • Length
    2.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    571mW