  • MAX6808UR46+T
MAX6808UR46+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6808UR46+T
HK JDW NO:
503-MAX6808UR46+T
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MAX6808UR46+T
Description:
5V 3 Terminals 3-Pin MAX6808 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 22
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX6808UR46+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX6808
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Voltage - Threshold
    4.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    30μs Typical
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.508V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.692V
  • Undervoltage Threshold
    4.508V
  • Overvoltage Threshold
    4.692V
  • Length
    2.92mm