  • MAX6806US46+T
MAX6806US46+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6806US46+T
HK JDW NO:
503-MAX6806US46+T
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
MAX6806US46+T
Description:
5V 4 Terminals 4-Pin MAX6806 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 11932
Step5Bar-code shipping tag
MAX6806US46+T
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MAX6806
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Voltage - Threshold
    4.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    30μs Typical
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.008mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.508V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.692V
  • Threshold Voltage
    +4.6V
  • Undervoltage Threshold
    4.508V
  • Overvoltage Threshold
    4.692V
  • Length
    2.8575mm