  • MAX6804US47D2+T
MAX6804US47D2+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6804US47D2+T
HK JDW NO:
503-MAX6804US47D2+T
Package:
TO-253-4
Datasheet:
Description:
5V 4 Terminals 4-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 700mV Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 4718
Step5Bar-code shipping tag
MAX6804US47D2+T
  • Package / Case
    TO-253-4
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    700mV
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Operating Supply Current
    5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.7V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    20 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.615V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.785V
  • Threshold Voltage
    +4.7V
  • Undervoltage Threshold
    4.615V
  • Overvoltage Threshold
    4.785V
  • Length
    2.8575mm