  • MAX6800UR36D2+T
MAX6800UR36D2+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6800UR36D2+T
HK JDW NO:
503-MAX6800UR36D2+T
Package:
TO-236-3
Datasheet:
Description:
5V 3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 700mV Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 9658
Step5Bar-code shipping tag
MAX6800UR36D2+T
  • Package / Case
    TO-236-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    700mV
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Operating Supply Current
    5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    3.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    20 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.535V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.665V
  • Threshold Voltage
    +3.6V
  • Undervoltage Threshold
    3.535V
  • Overvoltage Threshold
    3.665V
  • Length
    2.92mm