  • MAX6800UR27D3
MAX6800UR27D3
advertisement
Manufacturer No:
MAX6800UR27D3
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6800UR27D3
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
5V 3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 700mV Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 2192
Step5Bar-code shipping tag
MAX6800UR27D3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    3
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.7V
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    700mV
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.651V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.749V
  • Length
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    1.12mm