  • MAX6475TA25BD3+
MAX6475TA25BD3+
advertisement
Manufacturer No:
MAX6475TA25BD3+
HK JDW NO:
699-MAX6475TA25BD3+
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX6475TA25BD3+
Description:
Reset, Shutdown Adjustable (Fixed) 0.65mm PMIC 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9011
Step5Bar-code shipping tag
MAX6475TA25BD3+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-XDSO-N8
  • Current - Supply (Max)
    96μA
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Reset, Shutdown
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V 2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    136μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 300mA
  • Output Voltage1-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm