  • MAX6472TA18BD3+
MAX6472TA18BD3+
advertisement
Manufacturer No:
MAX6472TA18BD3+
HK JDW NO:
503-MAX6472TA18BD3+
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX6472TA18BD3+
Description:
Manual Reset, Reset Adjustable (Fixed) 0.65mm PMIC 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17338
Step5Bar-code shipping tag
MAX6472TA18BD3+
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    98 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Max Power Dissipation
    1.951W
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    96μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Manual Reset, Reset
  • Accuracy
    1.3 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V 1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    136μA
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.7V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.7%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Adjustability
    FIXED/ADJUSTABLE
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm