  • MAX6470UT33AD3+
MAX6470UT33AD3+
advertisement
Manufacturer No:
MAX6470UT33AD3+
HK JDW NO:
503-MAX6470UT33AD3+
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX6470UT33AD3+
Description:
Reset, Shutdown Adjustable (Fixed) 0.95mm PMIC 6 SOT-23-6
Quantity:
In Stock : 10337
Step5Bar-code shipping tag
MAX6470UT33AD3+
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Current - Supply (Max)
    96μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Reset, Shutdown
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V 3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    136μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.18V @ 300mA
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.114V
  • Output Voltage1-Max
    5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.7%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Adjustability
    FIXED/ADJUSTABLE
  • Length
    2.9mm