  • MAX6466XR26+T
MAX6466XR26+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6466XR26+T
HK JDW NO:
503-MAX6466XR26+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6466XR26+T
Description:
5V3 Terminals 3-Pin MAX6466 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 6V
Purchasing and Inquiry
MAX6466XR26+T Overview
It is mounted through 3 terminals on the power management. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. Please refer to this PMIC for 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. As a reference, this IC power includes SC-70, SOT-323 functions for your convenience. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. There is a voltage supply of 5V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Power ics operate at 1 supply voltages. The power management is mounted by Surface Mount. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. There are a total of 3 pins on power management. There are 3 pins on the supervisor. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 1V, which is the minimum supply voltage that should be applied. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 6V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountThe temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TA. Power management has an output of Open Drain or Open Collector during operation. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 3.5μA. It is always advisable to use MAX6466, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. At most, voltage supervisor can operate at a supply temperature of 3.5μA.
MAX6466XR26+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
3.5μA operating supply current
MAX6466XR26+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6466XR26+T Voltage Supervisors applications.
  • Sensitive sensors
  • Insulation fault location system
  • Power distribution systems of infant care room
  • emergency room
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Military electronics
  • Important electronics for automotive protection
  • Dash board
  • External alarm
  • Medical-specific isolation transformer
Step5Bar-code shipping tag
MAX6466XR26+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    228.6mW
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6466
  • Output
    Open Drain or Open Collector
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2.5 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.561V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.639V
  • Threshold Voltage
    +2.7V
  • Undervoltage Threshold
    2.561V
  • Overvoltage Threshold
    2.639V
  • Reset Delay Time
    260 ms
  • Length
    2mm