  • MAX6466UR22+T
MAX6466UR22+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6466UR22+T
HK JDW NO:
503-MAX6466UR22+T
Package:
SOT-23-3
Datasheet:
MAX6466UR22+T
Description:
3.6V3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 6V
Purchasing and Inquiry
MAX6466UR22+T Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 3 in total. Packaging is in the form of a Strip. Please refer to this PMIC for 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. In this PMIC, you can find SOT-23-3 functions for your reference. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. The supervisor is always powered by a 3.6V volt supply. Surface Mount is the one that mounts power management. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 3. 3 pins make up the power management. It is recommended that Vsup should not be less than 1.2V for this IC power. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 6V volts. The power management's supply current is 3.5μA. At most, voltage supervisor can operate at a supply temperature of 3.5μA. It is possible to monitor 1 inputs at the same time on the power management as a whole.
MAX6466UR22+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
3.5μA operating supply current
MAX6466UR22+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6466UR22+T Voltage Supervisors applications.
  • Battery cars
  • Computer applications
  • Display equipment
  • Data storage applications
  • Kitchen appliances
  • DSP
  • Efficient information transmission
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Stable power system
  • Military electronics
Step5Bar-code shipping tag
MAX6466UR22+T
    Select All
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2.5 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Reset Timeout
    150 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.167V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.233V
  • Threshold Voltage
    2.2V
  • Undervoltage Threshold
    2.167V
  • Overvoltage Threshold
    2.233V
  • Number of Monitored Inputs
    1
  • Reset Delay Time
    260 ms
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1.2V