  • MAX6465XR29+T
MAX6465XR29+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6465XR29+T
HK JDW NO:
503-MAX6465XR29+T
Package:
Datasheet:
MAX6465XR29+T
Description:
5V3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MAX6465XR29+T Overview
There are 3 terminals on this power management that allow it to be mounted. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. A series of 1 channels can be found on this supervisor. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 5V is applied to the power ic, it conducts. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. Power management has a total of 3 pins. Additionally, IC management are a variety of features, for example [0], to name a few. It is important to note that the power management also includes other IC types, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. A power supply of 1.2/6V watts is required for the operation of this power management. An operating temperature of 125°C°C is the maximum for this power management. The minimum working temperature is -40°C.
MAX6465XR29+T Features
MAX6465XR29+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6465XR29+T Voltage Supervisors applications.
  • Important electronics for automotive safety
  • Battery cars
  • Medical-specific insulation monitor
  • Data storage applications
  • Power distribution systems of ICU
  • WiFi router
  • Functional modules
  • Embedded computing
  • Solar power charger
  • DSP
Step5Bar-code shipping tag
MAX6465XR29+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.9V
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    1.2/6V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0035mA
  • Threshold Voltage
    +3.03V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm