  • MAX6464XR22+T
MAX6464XR22+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6464XR22+T
HK JDW NO:
503-MAX6464XR22+T
Package:
SC
Datasheet:
MAX6464XR22+T
Description:
5V3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 6V
Purchasing and Inquiry
MAX6464XR22+T Overview
This power management consists of 3 mounting terminals on which it can be mounted. Strip-packaging is used. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. For your reference, this PMIC includes a list of SC functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. IC management conducts at a voltage of 5V. Using Surface Mount, IC management is mounted. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. It has a total of 3 pins that are attached to IC management. The pins of the power management system count 70. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 1.2V volts. The supply voltage (Vsup) should not exceed 6V volts in this IC power. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 3.5μA. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. Voltage supervisor can work with a supply temperature of 3.5μA at the most. The power management has 1 monitored inputs.
MAX6464XR22+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
3.5μA operating supply current
MAX6464XR22+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6464XR22+T Voltage Supervisors applications.
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Power distribution systems of ICU
  • Military electronics
  • Radar
  • FPGA design
  • Stable power system
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Unattended substation automation
  • External alarm
  • Network equipment
Step5Bar-code shipping tag
MAX6464XR22+T
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.233V
  • Threshold Voltage
    2.2V
  • Undervoltage Threshold
    2.167V
  • Overvoltage Threshold
    2.233V
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    SC
  • Number of Pins
    70
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.2V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    228.6mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Accuracy
    2.5 %
  • Reset
    Active Low
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.167V