  • MAX6454UT29S+
MAX6454UT29S+
advertisement
Manufacturer No:
MAX6454UT29S+
HK JDW NO:
503-MAX6454UT29S+
Package:
Datasheet:
MAX6454UT29S+
Description:
3.6V6 Terminals Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MAX6454UT29S+ Overview
This power management consists of 6 mounting terminals on which it can be mounted. Power management is packaged in a Strip way. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. The package peak reflow temperature is specified to be 260. When a supply voltage of 3.6V is applied to the power ic, it conducts. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. Power management is also possible to add other features such as RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V to name a few. To be able to work, this power management requires 1/5.5V volts of power. The maximum operating temperature is 85°C. At least -40°C is required for voltage supervisor to operate.
MAX6454UT29S+ Features
MAX6454UT29S+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6454UT29S+ Voltage Supervisors applications.
  • Detection of phase imbalance
  • Power distribution systems of operating room
  • Data storage applications
  • Important electronics for automotive safety
  • Telecommunications equipment
  • Radio
  • Detection of phase sequence
  • Detection of phase loss
  • Military electronics
  • Computer applications
Step5Bar-code shipping tag
MAX6454UT29S+
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1/5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Adjustable Threshold
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.02mA
  • Threshold Voltage
    +2.925V
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.625mm