  • MAX6425UK29+T
MAX6425UK29+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6425UK29+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6425UK29+T
Package:
SOT-23
Datasheet:
MAX6425UK29+T
Description:
5V5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6425UK29+T Overview
A total of 5 terminals are used to mount this power management. Packaged in a Strip-shape, IC management comes with a number of features. There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Please refer to power management for SOT-23 functions. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. IC management conducts at a voltage of 5V. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. By Surface Mount, IC management has been mounted. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. Power management has a total of 5 pins. The pins of the power management system count 5. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 1V. This IC power should be powered by no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup). There is a 2.5μA supply current present in the power management.
MAX6425UK29+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
2.5μA operating supply current
MAX6425UK29+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6425UK29+T Voltage Supervisors applications.
  • Radio
  • Satellite navigation
  • Battery cars
  • Utility meter
  • Microprocessor system
  • Electrical fire monitoring system
  • Unattended substation automation
  • Leakage protection
  • Solar power charger
  • External alarm
Step5Bar-code shipping tag
MAX6425UK29+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    2.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0042mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.852V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.998V
  • Threshold Voltage
    2.925V
  • Undervoltage Threshold
    2.852V
  • Overvoltage Threshold
    2.998V
  • Length
    2.9mm