  • MAX6423XS28+T
MAX6423XS28+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6423XS28+T
HK JDW NO:
503-MAX6423XS28+T
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
MAX6423XS28+T
Description:
5V 4 Terminals 4-Pin MAX6423 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 17558
Step5Bar-code shipping tag
MAX6423XS28+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    245mW
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MAX6423
  • Output
    Open Drain or Open Collector
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    2.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.73V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.87V
  • Threshold Voltage
    +2.8V
  • Undervoltage Threshold
    2.73V
  • Overvoltage Threshold
    2.87V
  • Length
    2.025mm