  • MAX6418UK33+T
MAX6418UK33+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6418UK33+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6418UK33+T
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
MAX6418UK33+T
Description:
5V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 2 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 3503
Step5Bar-code shipping tag
MAX6418UK33+T
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
    5
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    2.7μA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
    2
  • Threshold Voltage
    3.3V
  • Undervoltage Threshold
    3.218V
  • Overvoltage Threshold
    3.383V