  • MAX6413UK40
MAX6413UK40
advertisement
Manufacturer No:
MAX6413UK40
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6413UK40
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
5V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 13146
Step5Bar-code shipping tag
MAX6413UK40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    5
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Power Dissipation-Max
    571mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.95V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.05V
  • Threshold Voltage
    +4.0V
  • Length
    2.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    5
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3V