  • MAX6413UK28+T
MAX6413UK28+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6413UK28+T
HK JDW NO:
503-MAX6413UK28+T
Package:
SOT-23
Datasheet:
MAX6413UK28+T
Description:
5V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 15674
Step5Bar-code shipping tag
MAX6413UK28+T
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    5
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    571mW
  • Operating Supply Current
    2.7μA
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.765V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.835V
  • Threshold Voltage
    +2.8V
  • Undervoltage Threshold
    2.73V
  • Overvoltage Threshold
    2.87V
  • Length
    2.9mm