  • MAX6403BS38+T
MAX6403BS38+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6403BS38+T
HK JDW NO:
503-MAX6403BS38+T
Package:
4-WFBGA, CSPBGA
Datasheet:
MAX6403BS38+T
Description:
3V 4 Terminals 4-Pin MAX6403 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 8904
Step5Bar-code shipping tag
MAX6403BS38+T
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.67mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Power Dissipation
    303mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX6403
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.743V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.857V
  • Undervoltage Threshold
    3.743V
  • Overvoltage Threshold
    3.857V