  • MAX6401BS25+T
MAX6401BS25+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6401BS25+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6401BS25+T
Package:
4-WFBGA, CSPBGA
Datasheet:
MAX6401BS25+T
Description:
3V 4 Terminals 4-Pin MAX6401 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 9561
Step5Bar-code shipping tag
MAX6401BS25+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.537V
  • Undervoltage Threshold
    2.462V
  • Overvoltage Threshold
    2.537V
  • Height Seated (Max)
    0.67mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Power Dissipation
    303mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX6401
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.462V