  • MAX6394US455D1+T
MAX6394US455D1+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6394US455D1+T
HK JDW NO:
503-MAX6394US455D1+T
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
MAX6394US455D1+T
Description:
3.6V 4 Terminals 4-Pin MAX6394 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 5229
Step5Bar-code shipping tag
MAX6394US455D1+T
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Base Part Number
    MAX6394
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    4
  • Power Supplies
    3/5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Max Supply Current
    15μA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.55V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    700μs Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.523V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.577V
  • Length
    2.92mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW