  • MAX6383LT42D1+T
MAX6383LT42D1+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6383LT42D1+T
HK JDW NO:
503-MAX6383LT42D1+T
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
MAX6383LT42D1+T
Description:
1.8V 6 Terminals 6-Pin MAX6383 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 5761
Step5Bar-code shipping tag
MAX6383LT42D1+T
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    167.7mW
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX6383
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    1ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.1V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.31V
  • Undervoltage Threshold
    1.54V
  • Overvoltage Threshold
    1.61V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm