  • MAX6381LT27D4+T
MAX6381LT27D4+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6381LT27D4+T
HK JDW NO:
503-MAX6381LT27D4+T
Package:
6-WDFN
Datasheet:
MAX6381LT27D4+T
Description:
1.8V6 Terminals 6-Pin MAX6381 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6381LT27D4+T Overview
This power management consists of 6 mounting terminals on which it can be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). To assist you, this IC power includes 1 functions. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. In this IC management you will find 6-WDFN functions for you to refer to. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. IC management conducts at a voltage of 1.8V. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. The mount is attached to Surface Mount. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. There are a total of 6 pins on power management. Power managment ic pin count is 6. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1V. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 5.5V volts in this PMIC. Surface Mount mounting is recommended. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~125°C TA. Power management has an output of Push-Pull, Totem Pole during operation. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 7μA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by MAX6381.
MAX6381LT27D4+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
7μA operating supply current
MAX6381LT27D4+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6381LT27D4+T Voltage Supervisors applications.
  • Leakage protection
  • Smartphones
  • Satellite navigation
  • Refrigeration
  • Kitchen appliances
  • Military communications
  • Important electronics for automotive protection
  • Cloud computing
  • Rechargeable batteries
  • Stable power system
Step5Bar-code shipping tag
MAX6381LT27D4+T
  • Voltage - Threshold
    2.7V
  • Reset Timeout
    1.12s Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.63V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.77V
  • Undervoltage Threshold
    1.54V
  • Overvoltage Threshold
    1.61V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    167.7mW
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX6381
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V